Skip links
ژیار آهنگساز و خواننده اپرا
biyografi

Jiyar Sarkici Muzisyen Turkce

Sahne adı “JIYAR” olan Shahram Etemadi Rad, İranlı bir klasik pop şarkıcısı. 24 Mayıs 1355’te İran’da doğdu. Jiyar, dramatik müzik bestecisi ve klasik müzik şarkıcısıdır. Müziği coğrafi sınırları aşıyor. Jiyar müziğinin dinleyicisi hangi milletten, kültürden ve dilden olursa olsun herkestir. İnsanların farkındalığı ve barışı için şarkı söylüyor.

İlk yılları

Müzik her zaman Jiyar‘ın hayattaki ana motivasyonu olmuştur. Çocukluğunda, büyükannesi ona küçük bir kale hediye etti ve o zaman Jiyar hayatının ana tutkusunu buldu ve melodi sevgisiyle dolu bir dünyaya başladı. Piyano çalmaya genç yaşta öğretmensiz başladı. Müzisyenlerin el hareketlerini izleyerek ve müzik kulağının yardımıyla yavaş yavaş bu melodik enstrümanı çalmayı öğrenebilmiştir. Jiyar, klasik müzik bilgisini öğrendikten sonra telli çalgılara büyük ilgi duydu ve Ermeni öğretmen Zaven Yedigaryanos [1] ile keman çalmaya başladı. Jiyar şarkı söyleme, ses üretimi ve şarkı söyleme sanatını uluslararası şarkıcı ve opera oyuncusu maestro Giancarlo Monsalve‘den [2] öğrendi. Jiyar, Emin Taruh ve Reza Fayazi gibi profesörlerle tiyatro ve sinema oyunculuğu eğitimi aldı.

    

Giancarlo Monslave
Opera oyuncusu ve şarkıcısı

Bir Tiyatro festivallerinde Hassan Shahi’nin yazdığı SAHIL adında hikayesini müzik metnini Jiyar besledi, bu sebeple tiyatroculardan özel ilgi gördü. Dramatik müzik yaratma ve icra etme tutkusu, bu genç sanatçiye yol açtı. Ancak bu uzun süre devam edemezdi. Ne yazık ki o yıllarda İran’da müzik, İran’ın dini hükümeti tarafından desteklenmiyordu ve Jiyar hayat geçimini sağlamak için müzik ve sinema faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Bu nedenle bilgisayar yazılım mühendisliği alanında eğitim gördü ve çalıştı. Bu alanda da yüksek beceri kazandı. Jiyar,  “Programlama kodları onun için müzik notaların yerini aldı” diyor. 

Sinema ve Oyunculuk

1989’de Jiyar, Yadullah No-Asari‘nin [3] yönettiği kurgusal Top [4] filminde rol aldı. Bu filmde futbolu çok seven Akbar adında bir genci canlandırmaktadır ve bir gün okuldan eve dönerken bir binanın ikinci katından önüne bir top düşerken, topun sahibi onu öldürür. ikinci kattan onu çağıran başka bir genç, topu alıp kaçar ve hikaye başlar. Bu filmde Maliheh Nazari [5] ve Shahram Ajand gibi oyuncuların yanında rol aldı. Bu film Mohammad Ramezani tarafından yazılmıştır ve Doğu Azerbaycan Eyaleti Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bu filmde oyunculuk yapmak, Jiyar’ın oyunculuğa olan yeteneğinin ve ilgisinin farkına varmasına neden oldu.


Yadollah No-Asri
Yönetıcı

Kariyeri

Şimdi, uzun yıllar ülkesini terk ettikten sonra, müzik faaliyetlerine devam etmeye karar verdi. Jiyar ilk başta pop tarzında Sonbahar Hüznü [6] ve Sonsuz Aşk [7] adlı iki single çıkardı. Sonra ana kaynağı olan dramatik ve klasik orkestra müziğine döndü.

Jiyar, kreasyonlarında derin insan ihtiyaçlarını yansıtmaya çalışır. Requiem [8] parçasını Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan ve bunun masum insanlar üzerindeki sonuçlarından etkilenerek yaptı. Bu parçayı Alman şarkıcı Eszster Vegvari [9] ve Amerikalı spiker ve dublör Tim Stephenson [10] ile birlikte seslendirdi ve yayınladı. #Kadın_Hayat_Özgürlük [13] sloganıyla dünyanın dört bir yanındaki İranlıların büyük ayaklanmasından aldığı, kendi bestelediği ve Eric Hartman [12] tarafından güzelce düzenlenmiş İttihad [11] adlı diğer eseri  Hamburg’da yapıldı.

This website uses cookies to improve your web experience.